• E-mail Address secretary@bnesl.co.uk
  • Phone 07742 188227 - League Results Line

Latest News

BNESL 2014/15

  • BNESL » News » Results Round Up – Sunday 20th October 2019

Results Round Up – Sunday 20th October 2019


Premier Division 

Tiptree Engaine 8th hosted Western Arms 6th and the away side won 10-2 and move up to 3rd place.  Tiptree Engaine’s goal scorer was Tayla Hughes 2 and Western Arms goal scorers were Ross Debrick 5, Ryan Henshaw 2, Todd Hollocks 2 & Jack Keeble.

Division One 

Dunmow Rhodes 8th hosted Notley FC 6th and the away side won 4-1 and move up to 5th place.  Dunmow Rhodes goal scorer was  Emilio Caceres and Notley FC’s goal scorers were Callum Ferrell & Tristan Woolfenden 3.

This was an evenly contested game at High Easter on Sunday until midway through the second half when Dunmow Rhodes hard working forward Charlie Gooch was unfortunately sent off, and midfield player George Hamill picked up an injury and took no further part in the game.Dunmow Rhodes started well and took the lead when good play down the left flank by Jack Shaw,his cross found Emilio Caceres Sola in space and with a neat touch,he whipped the ball past keeper Harry Philip into the bottom corner,Charlie Gooch then hit the cross bar from a good strike,but just before half time Notley drew level from an excellent shot from distance by Tristan Woolfendento make it 1-1 at Half Time.The second half got underway with both teams having chances on goal,but it was Notley who took the lead, from the penalty spot ,well taken by Tristan Woolfenden giving keeper Luke Johnson no chance to save,making it 1-2.Dunmow Rhodes were now down to ten men,and Notley put pressure on the home teams defence, and hit there third goal coming from Callum Ferrell.Notley were again awarded another penalty and Tristan Woolfenden sent in another good strike to complete his hat trick and the Final Score 1-4.

Kenson FC 5th hosted Tiptree Jobserve 11th and the home side won 6-0 and move up to 4th place.  Kenson FC’s goal scorers were Lee Nash 5 & Steve Shelley.

Panfield Bell 1st hosted Great Bardfield 9th and the home side won 2-0 to move 3 points clear at the top.  Panfield Bell’s goal scorers were Ben Parker & Lewis Sennox.

Stisted FC 3rd hosted Halstead Town 4th and the away side won 4-2 and move up to 3rd place.  Stisted FC’s goal scorers were Ross Cook & George Smith and Halstead Town FC’s goal scorers were Tom Binks, Matt Creasey, Adam Collins & Ryan Munson.

Division Two 

Braintree Legends Reserves 1st hosted Stisted FC Reserves 2ndand drew 2-2, which means no movement for with team.  Braintree Legends Reserves goal scorers were Ben McGlashen & Theo Manley and Stisted FC’s Reserves goal scorers were Billy Kinkaid & Ash Shuttlewood.

Notley FC Reserves 9th  hosted Great Bradford’s FC 6th and the away side won 5-1 and move up to 3rd place.  Notley FC Reserves goal scorer was William Coburn and Great Bradford FC’s goal scorers were Nathan Postill 2, Keith Jones 2 & Kobe Aspin.

Division Two Cup

Finchingfield Rovers FC hosted Bradwell Rovers FC and the home side went through to the next round with a 5-2 win.  Finchingfield Rovers FC’s goal scorers were Charlie Pitt 3 & Lefkos Constantinou 2 and Bradwell Rovers FC’s goal scorers were Lewis Hughes & Chris Dixon.

Tiptree Jobserve Reserves hosted Tolleshunt Knight Eagles and the away side went through to the next round with a 5-0 win.  Tolleshunt Knight Eagles goal scorers were Andy Cheek 2, Lee Cole, Brad Cole & Joe Watson..

Witham Phoenix hosted Witham White Horse and the away side go through to the next round after a 4-1 win.  Witham Phoenix’s goal scorer was James McLaughlin and Witham White Horse’s goal scorers were Marc De La Rue 2, Gavin Davis & Scott Barrett.

Essex Premier Cup Sunday 

CFC Shalford hosted Vikings Flag FC and the home side go through to the next round coming back from 3-0 down to win 5-3. CFC Shalford’s goal scorers were Tyrone White 3 & Callum Parradine 2.

Braintree Iron travelled to Duckpond FC and lost 4-2.  Braintree Iron’s goal scorers were Jordan Miller & Joel Soraf.

Nags Head Celtic travelled to Romania Athletic and lost 5-3.  Nags Head Celtic’s goal scorers were Peter Falco, Matty Knowles & Vinny Quatermaine.

Essex Junior Cup Sunday 

Flitch United travelled to White Roding and won 2-1 and go through to the next round.  Flitch United’s goal scorers were Matthew Wickham & Tommy Mercer.

Share this story

About the Author

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *